Dainius Martuzevičius
Technologijos mokslų daktaras
Aplinkosaugos inžinierius, antrepreneris, mokslininkas
Kosmetikos gaminiai, kaip ir vaistai, kuriami pirmiausia spręsti žmonių problemas. Šiems produktams, sukurtiems gerinti žmonių odos ir bendrai išvaizdos ir sveikatos būklę, taikomi griežti ingredientų kokybės, galiojimo laiko ir įpakavimo reikalavimai. Daugeliui sąmoningų naudotojų ima kilti klausimai: „Ar su kosmetikos gaminiai teršia aplinką?“ ir „Jei taip, kuriuo jų gyvavimo ciklo momentu daromas didžiausias poveikis?“ Šiame straipsnyje siekiame trumpai pateikti kosmetikos ir aplinkosauginio tvarumo santykį.
Bendru atveju, visus kosmetikos gaminius aplinkosauginiu požiūriu galime išskirti į dvi dalis: pačios kosmetikos formulę, bei ją talpinančią pakuotę. Pastarąją galima suskirstyti į tris skirtingas kategorijas: pirminę (buteliukas arba tūtelė), antrinę (popierinė arba kartoninė dėžutė) ir tretinę (siuntimo vokas/partijos dėžė).
Pirmiausia apsvarstykime formuluotės sudėtį
Kosmetikos formuluotės susideda iš kelių ingredientų (būtinai perskaitykite etiketes!). Vieni augalinės kilmės, kiti – sintetiniai. Visoms, net ir gamtinės kilmės žaliavoms užauginti arba dirbtinai gauti reikia tam tikro kiekio gamtos išteklių (pvz., vandens ir energijos). Daugumą jų taip pat reikia pervežti daugiau nei vieną kartą (kartais dideliais atstumais), kol jie pasiekia galutinį vartotoją. Taip pat verta paminėti, kad prausiantis nuplovus kosmetikos gaminio perteklių nuo odos, sintetinių ingredientų pėdsakai dažnai patenka į paviršinius vandenis ir taip kenkia upių ir vandenynų ekosistemoms.
Visa tai rodo, kad kosmetikos formuluotės daro didesnį ar mažesnį neigiamą poveikį aplinkai. Tačiau yra ir gerų naujienų: visų pirma, daugeliu atvejų naudojami nedideli kosmetikos gaminių kiekiai; ir antra – natūralių ingredientų poveikis aplinkai dažniausiai yra mažesnis nei sintetinių*. Atsižvelgiant į tai, renkantis kosmetikos gaminius reikia pirmenybę teikti labiau koncentruotiems produktams, kuriuose daugiausia yra natūralių ingredientų.
Dabar pažvelkime į pakuotę
Kaip ir įsivaizdavote, pakuotė yra ta grandis, kurioje pasireiškia didžiausias kosmetikos gaminių poveikis aplinkai. Pakuotėms keliami gana griežti reikalavimai, reikalaujantys užtikrinti tinkamą formuluotės apsaugą nuo kenksmingos taršos. Pakuotė turi būti patogi naudoti, gerai dozuoti gaminį, taip pat būti perdirbama ir (idealiu atveju) pati pagaminta iš antrinių žaliavų. Bious Labs žengė drąsų žingsnį ir sukūrė antrinę pakuotę iš perdirbto popieriaus, kuri nėra tokia prabangi, kaip įprasta, bet vis dėlto puikiai atlieka savo funkciją. Deja, kol kas negalime to pasakyti apie pirminę pakuotę (buteliuką) – gaminti ją iš 100 % perdirbtų medžiagų šiuo metu tiesiog neįmanoma, daugiausia dėl griežtų higienos reikalavimų ir nekokybiškos išvaizdos.
Mūsų vizija
Galutinis Bious Labs tikslas yra kosmetikos gaminių, kurie remiasi tik žaliąja biochemija ir visiškai įkūnija žiedinės pasaulio ekonomikos idėją, gamyba ir platinimas. Atsižvelgdami į mūsų tvirtą įsipareigojimą, visada esame sąžiningi su savo klientais, todėl nebijome pripažinti, kad kol kas šio įsipareigojimo nepasiekėme (tačiau tą patį galima pasakyti apie kiekvieną kitą šiandien rinkoje esantį produktą). Turint tai omenyje, mūsų dabartiniai prioritetai yra šie:
1) Pasikliauti natūraliais ingredientais, didžiausią dėmesį skiriant tiekimui ir transportavimo poreikio mažinimui;
2) Kurti labai koncentruotas formules, kurios sumažina reikiamą produkto kiekį ir padidina vieneto efektyvumą;
3) Pirmenybę teikti perdirbamoms pakuotėms ir, kur įmanoma, naudoti perdirbtas medžiagas.
Pažadame nuolat informuoti jus apie naujausius tvarumo klausimus, kiek tai susiję su mūsų produktais.