Jūriniai ekstraktai ir jų nauda odai

Jūriniai ekstraktai ir jų nauda odai

Aistė Pupiūtė

Taikomosios chemijos bakalaurė (kosmetika)

Naujos kartos kosmetikos ekspertė, naujų formulių kūrėja, kosmetikos vizionierė

Jūrų ir vandenynų biotoje aptinkama labai vertingų dumblių. Kosmetikos pramonėje plačiai naudojami jų ekstraktai. Jūros dumblių ekstraktai yra vertinami dėl išskirtinių savybių, nes jie drėkina, apsaugo odą ir mažina raukšles.

Senėjimo prevencija naudojant jūrinės kilmės ekstraktus

Odos senėjimą lemia tarpląstelinės matricos pokyčiai, kurie sukelia raukšlių formavimąsį, elastingumo sumažėjimą. Raukšlių atsiradimui įtakos gali turėti tiek vidiniai (genetiniai, hormoniniai ir su lytimi susiję), tiek išoriniai (UV spinduliai, rūkymas, stresas, tarša ir mityba) veiksniai. Visi minėti veiksniai sukelia odos senėjimo procesus. Siekiant to išvengti svarbu teisingai pasirinkti kosmetikos priemones ir atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Jūrinės kilmės ekstraktai yra ypač vertinami, nes geba sumažinti raukšlių gylį ir plotį, padidinti drėgmės kiekį odoje taip pat pasižymi antioksidacinėmis savybėmis.

  • Ulva lactuca dumblių ekstrakte esantis β-karotenas neleidžia susidaryti aktyvioms deguonies formoms (ROS), pasižymi antioksidacinėmis savybėmis.
  • Himanthalia elongata ekstrakte esantys fukoidanai slopina fermentų kolagenazės ir elastazės veikimą, taip sulėtindami tarpląstelinės matricos pokyčius.

UV apsauga

Odos pažeidimai vyksta dėl nuolatinio UV spinduliuotės poveikio. UV-A (400-320 nm) ir UV-B (320-290 nm) spinduliai ne tik prisideda prie odos senėjimo, bet ir gali sukelti nudegimus, suaktyvinti piktybinius odos navikus. UV spinduliuotės daromą žalą odai galima sumažinti pasirenkant priemones su jūros dumblių ekstraktais. Kai kurios dumblių gentys energijai gaminti naudoja UV spinduliuotę, o tai reiškia, kad jos yra labai prisitaikiusios prie žalingo UV spinduliuotės poveikio. Moksliškai įrodyta, kad jūrinės kilmės dumbliai geba absorbuoti UV spinduliuotę. Pavyzdžiui:

  • Žalieji dumbliai (Acrosiphonia arcta, Prasiola crispa ir kt.), rudieji dumbliai (Phaeophyta, Ecklonia radiata), raudonieji dumbliai (Bangia atropurpurea, Chondrus crispus ir kt.) apsaugo epidermį nuo UV pažeidimų.
  • Raudonuosiuose dumbliuose Chondrus yendoi esantis palitinas apsaugo odą nuo žalingos UV spinduliuotės.

Hiperpigmentacija

Odos hiperpigmentaciją sukelia padidėjęs pigmento melanino kiekis, kuris sintetinamas iš aminorūgšties L-tirozino, veikiant tirozinazės fermentui. Hiperpigmentacijos prevencijai reikia naudoti kosmetikos gaminius, kuriuose yra tirozinazės inhibitorių. Jūrų ekstraktuose yra daug biologiškai aktyvių komponentų, pavyzdžiui:

  • Fukoksantinas, randamas dumbliuose Nannochloropsis gaditana arba Chlamydomonas reinhardtii, sumažina tirozinazės aktyvumą.
  • Difloretohidroksikarmalolis, kuris gali būti išgaunamas iš Ishige okamurae dumblių, mažina odos pigmentaciją.

Bious priemonėse yra jūrinės kilmės ekstraktų, kurie geba sumažinti odos senėjimo požymius.