Dr. Odeta Baniukaitienė
Bious Labs įkūrėja, mokslų daktarė
Naujos kartos kosmetikos ekspertė, naujų formulių kūrėja, kosmetikos vizionierė
Ar įmanoma sustabdyti odos senėjimą?
Norint atsakyti į šį klausimą, būtina suprasti, kad odos senėjimas yra natūralus biologinis procesas, kuriam įtakos turi vidiniai (genetiniai, hormoniniai ir su lytimi susiję) ir išoriniai (UV spinduliai, rūkymas, stresas, tarša ir mityba) veiksniai.
Kiekvienas organizmas yra individualus, todėl turi skirtingą polinkį į ankstyvą senėjimą, atsirandantį dėl anksčiau minėtų vidinių veiksnių, tuo tarpu išorinių veiksnių daroma įtaka lemia spartesnį senėjimą. Išorinių veiksnių sukeltą senėjimą, dar vadinamą fotosenėjimu, skatina įvairūs aplinkos veiksniai, tokie kaip UV spinduliuotė, toksinai, taip pat nesubalansuota mityba, žalingi įpročiai ar netinkama kosmetika. Įprasti biologinio senėjimo požymiai yra smulkios odos raukšlės ir epidermio suplonėjimas, dėl sulėtėjusių ląstelių atsinaujinimo procesų.
Fotosenėjimas dėl ilgalaikio UV spinduliuotės poveikio turi įtakos gilesnių raukšlių atsiradimui, odos suglebimui, dehidratacijai bei hiperpigmentacijai. Nors odos senėjimą sukelia tiek vidiniai, tiek išoriniai veiksniai, pagrindinė išplonėjusios, elastingumą praradusios odos priežastis – išorinių veiksnių sukeltas senėjimas. Mokslinių tyrimų duomenimis apie 90 % odos senėjimo procesų intensyvumo priklauso nuo gyvenimo būdo. Siekiant, kad oda kuo ilgiau išliktų sveika ir jaunatviška, būtina vengti stresinių situacijų, ilgo buvimo saulėje, taip pat palaikyti sveiką bei subalansuotą mitybą. Odos senėjimą stabdančių kosmetikos priemonių naudojimas taip pat yra būtinas siekiant apsaugoti odą nuo aplinkos išorinių veiksnių.
Jungiamojo audinio formavimosi skatinimas
Vidinis odos sluoksnis sudarytas iš jungiamojo audinio, kurio pagrindiniai komponentai odos baltymai – kolagenas ir elastinas. Kartu šie baltymai atsakingi už odos stangrumą, elastingumą bei jaunatvišką išvaizdą. Vykstant odos senėjimo procesams jungiamasis audinys silpnėja, nes paspartėja kolageno ir elastino skaidymas, todėl oda suglemba, praranda savo elastingumą, gilėja raukšlės. Kolageno sintezę skatinantys bioaktyvūs junginiai, esantys odos priežiūros priemonėse, skatina odos jungiamojo audinio atsinaujinimą ir sumažina senėjimo požymius. Nuolatinė ir teisinga odos priežiūra kosmetikos priemonėmis leidžia išsaugoti glotnią, elastingą ir stangrią odą.
Odos barjerinės funkcijos stiprinimas
Oda yra pagrindinis barjeras, apsaugantis gilesnius audinius nuo dehidratacijos, mechaninių ir biologinių pažeidimų. Vykstant odos senėjimo procesams ląstelių atsinaujinimas lėtėja, todėl papildomai veikiant išoriniams aplinkos veiksniams epidermio sluoksnis plonėja. Siekiant užtikrinti odos apsauginio barjero funkciją, rekomenduojama naudoti odos senėjimą stabdančias kosmetikos priemones, kurių sudėtyje yra emolientų, pavyzdžiui, jojobos (simondsijų), vynuogių kauliukų aliejų ir kt. Emolientai padeda atstatyti pažeistą odos barjerą. Kosmetikoje naudojami okliuzyvai ir drėkikliai taip pat yra svarbūs odos apsauginio barjero išsaugojimui. Okliuzyvai suformuoja apsauginę plėvelę ant odos, kuri apsaugo nuo drėgmės netekimo. Odos senėjimą stabdančiose priemonėse esantys drėkikliai, tokie kaip glicerolis, natrio PCA, ar natrio hialuronatas, drėkina epidermį bei gilesnius odos sluoksnius.
Aprūpinimas antioksidantais
Odą veikianti UV spinduliuotė bei aplinkos tarša, skatina laisvųjų radikalų susidarymą, kurie sukelia senėjimo procesus. Siekdami tapti stabilesniais laisvieji radikalai reaguoja su kitomis molekulėmis, sukeldami grandininę reakciją, kuri pažeidžia sveikas ląsteles. Tokiu principu laisvieji radikalai pažeidžia odos ląstelių DNR, dėl to atsiranda smulkių ir gilių raukšlių, oda praranda jaunatvišką išvaizdą. Siekiant apsaugoti odą nuo išorinių aplinkos veiksnių, reikėtų naudoti odos priežiūros priemones, kuriose gausu antioksidantų.
Epidermio regeneracijos skatinimas
Įprastas odos ląstelių atsinaujinimo procesas priklauso nuo daugelio veiksnių. Vykstant natūraliam biologiniam senėjimo procesui sulėtėja epidermio ląstelių apykaita, pailgėja ląstelių dalijimosi ciklas, kitaip tariant odos regeneracijos procesas sulėtėja. Siekiant paspartinti šį procesą, naudojami įvairūs bioaktyvūs junginiai, skatinantys ląstelių atsinaujinimą bei eksfolijuojantys odą. Natūraliai odoje esanti hialurono rūgštis yra svarbus tarpląstelinio ląstelių užpildo komponentas, atsakingas už vandens molekulių sulaikymą, ląstelių diferenciaciją ir proliferaciją. Kosmetikos priemonės, kurių sudėtyje yra įvairios molekulinės masės hialurono rūgšties padeda užtikrinti odos regeneraciją.
Hiperpigmentacijos prevencija
Priešlaikinis fotosenėjimas sukelia ne tik DNR pažaidas, dėl kurių formuojasi raukšlės, bet ir padidina odos pigmento melanino kiekį. Melaninas suteikia odai spalvą ir apsaugo nuo kenksmingos UV spinduliuotės. Vykstant fotosenėjimui odoje atsiranda įvairios netolygiai išsidėsčiusios pigmentinės dėmės. Puiki hiperpigmentacijos prevencija – kosmetikos priemonės, praturtintos jūrinės ir augalinės kilmės ekstraktais, kurie dėl juose esančiu cheminių junginių geba absorbuoti UV spinduliuotę ir taip apsaugoti odą nuo žalingo aplinkos poveikio.
BIOUS® Anti-Aging odos priežiūros linija
BIOUS® Anti-Aging odos priežiūros priemonėse gausu emolientų, okliuzyvų, drėkiklių bei aktyvių junginių, kurie skatina odos regeneracijos procesus, padidina odos elastingumą, stangrumą bei sumažina raukšlių gylį ir plotį.